Небезпечні відходи

КП «Київкомунсервіс»

https://kks.kiev.ua/nebezpechni-vidhodi/

 • Батарейки
 • Люмінесцентні та енергозберігаючі лампи
 • Ртутні термометри
 • ….

“Екологічні Інвестиції”

https://www.facebook.com/EkolohichniInvestytsiyi/

ртутні лампи,
ртутні термометри
батарейки, акумулятори АА/ААА
акумулятори від дрібної електроніки (телефон, планшет, ноутбук)
Li-ion батареї
дрібну електроніку, оргтехніку без акумуляторів (зарядні пристрої, навушники, тeлeфони, LED лампи тощо), побутову техніку невеликих розмірів.
автомобільні шини
шини від велосипедів
ЛІКИ
монітори з електронно-променевою трубкою
на спалювання: пластик, косметика, одяг, взуття, які не піддаються переробці
Балончики під тиском

“Центр управління відходами”

https://www.facebook.com/WasteManagementCenter/

Батарейки, люмінесцентні лампи, автомобільні шини. А у зимовий післясвятковий період ще й ялинки (живі і штучні), гірлянди, новорічний декор – щосереди з 9:00 до 18:00 за адресою: вул. Шутова, 16 (завод «Аналітприлад)».

▪️ Застарілу техніку та деталі від неї▪️ Меблі, деревину, папір▪️ Гумові відходи (рукавички, шини, взуття)▪️ Текстиль, скло▪️ Пластикові відходи та поліетилен▪️ Батарейки, акумулятори, лампи та відходи, що містять ртуть.

Вивіз по Києву та в передмісті, вартість вивозу від 690 грн. Детальніше: https://www.facebook.com/WasteManagementCenter/posts/2684687741794863

Розбитий термометр із ртуттю необхідно зібрати у банку з водою, щільно закрити кришкою.
Банку здати фахівцям МНС (пожежникам) або підприємству, що займається збором ртутьвмісних відходів.
Адреса Управління з питань надзвичайних ситуацій у місті Києві: вул. Вишгородська, 21; тел. (044) 430-37-13, (044) 353-26-35.
Можна звернутись до КП «Київкомунсервіс» за адресою: вул. Кудрявська, 23; тел. (044) 594-77-11.

Або один раз на місяць – у “Екологічні інвестиції”

Що робити, якщо розбився ртутний термометр?

Якщо у квартирі розбився ртутний термометр, необхідно терміново вжити заходів з ліквідації (видалення) розлитої ртуті.

Варіант перший (найкращий): викликати фахівців з ліквідації надзвичайних ситуацій (Броварське районне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій, тел.101) для утилізації ртуті та проведення демеркурізаційних робіт.

Варіант другий: власними силами провести демеркурізацію, тобто очистити приміщення від ртуті.

Перш за все, потрібно звільнити приміщення від людей, насамперед, дітей. Відразу відчинити кватирки, вікна, двері для покращення вентиляції. Ретельно провітрювати приміщення необхідно протягом 5-7 днів. Двері в інші кімнати необхідно зачинити на час проведення робіт зі збору (видалення) ртуті. Крім того, перед дверима кімнати (приміщення), де розлита ртуть, необхідно покласти ганчірку, змочену розчином хлорного вапна («Білизни»).

Підготуємо необхідні для збору ртуті «підручні» засоби:

 • марлеву пов’язку або респіратор;
 • скляну банку (200-500 мл) зі щільною кришкою для збору та зберігання залишків термометра, зібраної ртуті та забруднених матеріалів;
 • поліетиленові пакети для можливо забруднених речей;
 • велику голку («циганську») або в’язальну спицю, піпетку, гумову грушу, пластилін, пензлик, медичний шприц (20 мл) з товстою голкою;
 • вату медичну, лейкопластир, аркуш щільного паперу, ганчірки;
 • одноразові гумові рукавички;
 • звичайні поліетиленові пакети, щоб одягнути на ноги;
 • лампу настільну з подовжувачем;
 • хімічні сполуки, що містять сполуки хлору («Білизна»), з аптечки може знадобитися розчин йоду та перманганат калію («марганцівка», якщо є запаси).

Розбитий термометр поміщаємо в скляну банку, наповнену водою, або розчином перманганату калію, або розчином «Білизни»

Приступаємо до демеркурізації:

Механічний спосіб збору кульок металічної ртуті.

Найбільш кропіткою, складною та основною частиною демеркурізації (знешкодження) є збір кульок ртуті. Не можна використовувати для збору ртуті побутовий пилосос, тому що після цієї процедури він буде забруднений ртуттю і для подальшого використання непридатний. Перш за все, необхідно ретельно переглянути речі та поверхні, на які б могли потрапити кульки ртуті. Дуже зручно користуватися настільною лампою для підсвітки, яка дає можливість побачити навіть невеличкі кульки ртуті. Якщо виявили забруднені ртуттю речі, їх необхідно покласти в поліетиленовий пакет.

При ретельному огляді підлоги, особливо паркетної дошки, необхідно окреслити крейдою або олівцем ті місця, де знайдені кульки ртуті. Намагатися не наступати на забруднені місця, щоб не розносити ртуть підлогою.

Починати збирання ртуті (очищати приміщення від ртуті) потрібно від периферії до центру приміщення, спочатку збирають великі кульки. Дрібні кульки, розташовані поруч, можна «підкочувати» одну до одної, вони з’єднуються і це спрощує збір ртуті. Для цього використовують аркуш щільного паперу, зігнутий з однієї сторони. Щоб «закотити» кульки ртуті на аркуш паперу, використовують або «циганську» голку, або в’язальну спицю. Робота дуже кропітка, бо кульки ртуті «живі» і не завжди «погоджуються» котитися на папір.

Щоб зібрати найдрібніші кульки ртуті, використовують лейкопластир, гумову грушу, піпетку, ватний тампон, змочений розчином хлору, пластилін, скотч.

Деякі кульки зі щілин паркету можна дістати в’язальною спицею, обмотаною ватним тампоном з розчином «Білизни» або за допомогою шприца з товстою голкою (шприц на 20 мл).

Зібрану ртуть з підручними матеріалами поміщаємо в скляну банку, заливаємо водою, або розчином перманганату калію, або розчином «Білизни», щільно закриваємо кришкою і ставимо на балкон, у підвал, або відразу необхідно вирішити питання щодо передачі на утилізацію через відділ інформаційно-довідкової служби «Контакт-центр» за адресою: м. Бровари, вул. Гагаріна, 15, за тел. 6-11-11, 067-483-43-68, 093-170-82-92.

Коли всі кульки ртуті зібрані, необхідно розпочати другу стадію робіт.

Обробка місць розливу ртуті

Обробка місць розливу ртуті 20% розчином хлорного вапна (як варіант підійде «Білизна»). Купити можна в будь-якому супермаркеті, господарському магазині. Обробляти місце розливу ртуті необхідно нерозбавленою «Білизною», використовуючи захисні засоби (гумові рукавиці, маску, респіратор). Експозиція (тривалість контакту «Білизни» із забрудненою поверхнею), як і при попередньому методі – 6-8 годин. З метою підвищення ефективності демеркурізації, забезпечення необхідної взаємодії ртуті з розчином демеркурізатора, рекомендується використовувати засоби розпилення демеркурізаційних розчинів (пульверизатори).

Наступний етап хімічної демеркуризації – ретельне миття підлоги мильно-содовим розчином – 4% розчин мила в 5% водному розчині соди (40 г господарського мила + 50 г кальцинованої соди на 1 літр води) температура 70-80° С (як варіант – звичайний пральний порошок). Для миття підлоги використовуються ганчірки тільки одноразово, які після миття потрібно складати в поліетиленовий пакет для утилізації.

Підлогу мити 5-7 разів в день. Чим більше змиваємо підлогу, тим, вірогідніше, менше залишається на ній залишкових кількостей ртуті.

Для впевненості в тому, що після проведених демеркурізаційних заходів в повітрі приміщення відсутні залишкові кількості ртуті, можна звернутися у Броварський міжрайонний  відділ лабораторних досліджень ДУ «Київський ОЛЦ МОЗ України», за адресою: м, Бровари, вул. Шевченка, 12, тел. 4-20-37.

Санітарно-гігієнічна лабораторія Броварського міжрайонного відділу проводить на платній основі лабораторний контроль ефективності (якості) демеркурізації на вміст парів ртуті в повітрі приміщень.

http://brovary-rada.gov.ua/documents/33049.html